Raport definiuje wieloryby kryminalne jako prywatne portfele, które zawierają krypto o wartości ponad 1 miliona dolarów, a ponad 10% ich sald pochodzi z nielegalnych adresów.
Dane z analizy łańcuchowej pokazują, że 4068 kryminalnych wielorybów (około 4% wszystkich wielorybów) trzyma między sobą kryptowalutę o wartości ponad 25 miliardów dolarów.
Firma analityczna blockchain definiuje wieloryby kryminalne jako każdy prywatny portfel, który zawiera krypto o wartości ponad 1 miliona dolarów, z ponad 10% środków otrzymanych z nielegalnych adresów powiązanych z działaniami, takimi jak oszustwa, oszustwa i złośliwe oprogramowanie.
Dane pochodzą z sekcji „Criminal Balances” raportu Crypto Crime Report, która bada działalność przestępczą w łańcuchu bloków w latach 2021 i na początku 2022 roku. Szeroko zakrojony raport obejmuje również takie tematy, jak oprogramowanie ransomware , złośliwe oprogramowanie, rynki Darknet i przestępczość związana z NFT.
„Ogólnie rzecz biorąc, Chainalysis zidentyfikowała 4068 kryminalnych wielorybów posiadających kryptowalutę o wartości ponad 25 miliardów dolarów. Wieloryby kryminalne stanowią 3,7% wszystkich wielorybów kryptowalut – czyli prywatnych portfeli zawierających kryptowalutę o wartości ponad 1 miliona dolarów” – czytamy w raporcie.
Dane wykazały, że 1374 wielorybów otrzymało od 10% do 25% swojego salda z nikczemnych źródeł, podczas gdy 1361 miało od 90% do 100% . W tych, których saldo wynosi od 25% do 90% nielegalnych funduszy, było łącznie 1333 kryminalnych wielorybów.
„Podczas gdy skradzione fundusze dominują w ogólnym bilansie przestępczym, rynki darknetu są największym źródłem nielegalnych funduszy wysyłanych do wielorybów przestępczych, na drugim miejscu znajdują się oszustwa, a skradzione fundusze na trzecim” – czytamy w raporcie.
Nielegalna działalność transakcyjna
Jeśli chodzi o nielegalne transakcje, raport ujawnił, że adresy przestępcze otrzymały ponad 14 miliardów dolarów w 2021 r., co oznacza ogromny wzrost o 79% w porównaniu do 7,8 miliona dolarów odnotowanych w 2020 r.
Lwia część z tych 14 miliardów dolarów w zeszłym roku została przypisana oszustwom, które wzrosły o 82% rok do roku, do 7,8 miliarda dolarów. Zdecentralizowane finanse (DeFi) w szczególności zostały wskazane jako główne źródło oszustw na 2,8 miliarda dolarów:
„Powinniśmy zauważyć, że około 90% całkowitej wartości utraconej w wyniku wyciągania dywanów w 2021 r. można przypisać jednej oszukańczej scentralizowanej giełdzie, Thodex, której dyrektor generalny zniknął wkrótce po tym, jak giełda uniemożliwiła użytkownikom wypłacanie środków”.
Kradzież wzrosła również o 516%, stanowiąc 3,2 miliarda dolarów nielegalnej działalności transakcyjnej, przy czym sektor DeFi po raz kolejny jest obszarem zaniepokojenia.
Z pozytywnej strony Chainalysis zwrócił uwagę, że cały wolumen transakcji w wartości USD w 2021 r. wyniósł około 15,8 bln USD, przy czym nielegalne adresy stanowiły zaledwie 0,15% tej wartości, w porównaniu z 0,34% rok wcześniej.
„Przestępczość staje się coraz mniejszą częścią ekosystemu kryptowalut. Zdolność organów ścigania do zwalczania przestępczości opartej na kryptowalutach również ewoluuje. Widzieliśmy kilka przykładów tego w 2021 roku, od złożenia przez CFTC zarzutów przeciwko kilku oszustwom inwestycyjnym, przez usunięcie przez FBI płodnego szczepu ransomware REvil, po sankcjonowanie Suex i Chatex przez OFAC” – czytamy w raporcie.
Źródło: cointelegraph.com