Władze w Iranie postanowiły zezwolić elektrowniom wykorzystującym źródła odnawialne na sprzedaż energii elektrycznej licencjonowanym górnikom kryptowalut. Posunięcie to nastąpiło po tym, jak rząd poprosił firmy górnicze o zawieszenie działalności w celu uniknięcia zimowych przerw w dostawie prądu.

Górnicy kryptowalut w Iranie wybijają cyfrowe monety przy użyciu energii odnawialnej

Regulowane firmy wydobywające kryptowalutę w Iranie uzyskają dostęp do zielonej energii, podały lokalne media. Ministerstwo Energii w Teheranie przyjęło nowe zasady umożliwiające zakładom wytwarzającym energię elektryczną ze źródeł odnawialnych zaopatrywanie działających zgodnie z prawem przedsiębiorstw produkujących monety.

„Legalni górnicy mogą zawierać umowy z elektrowniami odnawialnymi na negocjowanych warunkach i stawkach” , powiedział agencji ISNA Mohammad Khodadadi, który kieruje departamentem Tavanir odpowiedzialnym za przemysł wydobywczy. Podkreślił też, że ministerstwo energetyki będzie odgrywać rolę w ustalaniu dokładnych taryf.

Tavanir, irańskie przedsiębiorstwo zajmujące się wytwarzaniem, dystrybucją i przesyłem energii, to państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, które niedawno nakazało upoważnionym górnikom odłączenie ich sprzętu. Środek ten jest częścią wysiłków mających na celu zapobieganie przerwom w dostawie prądu, ponieważ zapotrzebowanie na energię wzrasta wraz ze spadkiem temperatury.

Ministerstwo Energii od zeszłego miesiąca próbuje ograniczyć zużycie paliw ciekłych do produkcji, powiedział niedawno rzecznik Tavanir Mostafa Rajabi Mashhadi państwowemu nadawcy IRIB. Zamknięcie licencjonowanych farm kryptograficznych jest jednym z szeregu środków mających na celu uniknięcie niedoborów energii elektrycznej tej zimy.

Iran zalegalizował wydobycie bitcoinów w 2019 roku i wprowadził system licencjonowania dla podmiotów działających w branży. Zarejestrowane farmy kryptograficzne kupują energię elektryczną po wyższych stawkach eksportowych, a wielu irańskich górników unika obowiązkowej rejestracji, aby skorzystać z dotowanych cen gospodarstw domowych.

W maju ówczesny prezydent Hassan Rouhani ogłosił tymczasowy zakaz wydobywania kryptowalut w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną i niewystarczającą podażą spowodowaną wyjątkowo upalną pogodą i suszami. Za braki obarczano także uprawnione przedsiębiorstwa górnicze.

Krajowa społeczność kryptograficzna skrytykowała ograniczenia po tym, jak szacunki wskazują, że legalni górnicy zużywają tylko około 300 megawatów dziennie, podczas gdy podziemne farmy kryptograficzne spalają 10 razy więcej. Zakaz został zniesiony we wrześniu, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną spadło przy chłodniejszej pogodzie.

Tavanir przez cały rok walczył z nielegalnymi operacjami wydobywczymi. Irańskie media ujawniły w listopadzie, że narzędzie skonfiskowało ponad 220 000 maszyn górniczych i zamknęło prawie 6 000 farm kryptowalut w różnych regionach Republiki Islamskiej.

Źródło: bitcoin.com