W rozmowie z Financial Times, szef Centrum Innowacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), Benoît Cœuré, stwierdził, że globalne ramy dla kryptowalut powinny zostać uzgodnione w 2022 roku.
Cœuré skomentował, że boom na zdecentralizowane finanse (DeFi) w 2021 r. był czymś w rodzaju „pobudki”.
Nowe drogi i możliwości oferowane przez DeFi tworzą nowe formy ryzyka systemowego, których regulatorzy nie mogą dłużej ignorować – kontynuował.
„Te [nowe] usługi będą konkurować z tradycyjnymi finansami, a pieniądze będą napływać i wychodzić z jednego wszechświata do drugiego. Stwarza to ważny powód do rozpoczęcia dyskusji na temat globalnych zasad regulacji kryptowalut.”
Dodał, że biorąc pod uwagę tempo, w jakim różne jurysdykcje postępują zgodnie z niezależnymi ramami czasowymi w opracowywaniu swoich ram regulacyjnych, istnieje realne ryzyko niespójności w skali globalnej. Cœuré wyjaśnił, że Rada Stabilności Finansowej byłaby logicznym organem nadzorującym te globalne ramy.
„To ryzyko, którego należy unikać i wciąż jest czas, aby go uniknąć”.
Oddalając się od tej kwestii, Cœuré uznał, że w tych jurysdykcjach istnieją bardzo różne progi prywatności i mogą one ograniczać zakres globalnej struktury. „Ostateczne decyzje suwerennych państw będą . . . równowaga między suwerennymi względami strategicznymi z jednej strony a względami na dobre funkcjonowanie systemu finansowego z drugiej – powiedział.
„To nie jest nowe, po prostu…”. . . ta równowaga się zmienia, ponieważ technologia jest tak ważna. Nowym ryzykiem są rządy podnoszące bariery technologiczne, które powodują fragmentację globalnego systemu finansowego”.
Źródło: finextra.com