Francuscy prawodawcy omawiali w środę nowe przepisy, aby wyjaśnić opodatkowanie aktywów kryptowalutowych, takich jak Bitcoin.
Pierre Person, 32-letni deputowany we francuskim Zgromadzeniu Narodowym i członek jego komisji prawniczej, był najgłośniejszy w tym temacie i pomimo tego, że opowiada się za kryptowalutami, powiedział, że istnieje problem z opodatkowaniem.
We wrześniu Person przedstawił serię poprawek, które, jak powiedział, „uproszczą życie posiadaczom aktywów kryptograficznych i wzmocnią atrakcyjność tego sektora we Francji”.
Osoba argumentowała, że zryczałtowana stawka podatku w wysokości 30 procent od aktywów cyfrowych usunie niepewność związaną z podatkami, co może spowodować, że ludzie przeniosą się do innych krajów.
W jaki sposób kryptowaluty są obecnie regulowane we Francji?
We Francji kryptowaluta jest opodatkowana w taki sam sposób, jak majątek ruchomy. Dla okazjonalnych handlowców obowiązuje podatek liniowy w wysokości 30 proc. W przypadku górników kryptowalut obowiązuje podatek w wysokości 45 procent, a dla profesjonalnych traderów obowiązuje podatek w wysokości 45 procent.
Płacenie za towary i usługi za pomocą kryptowalut we Francji również prowadzi do długich wymogów proceduralnych, ponieważ tworzy obowiązek podatkowy.
Innym z sugerowanych wymagań przedstawionych przez Person jest to, że nie byłoby podatku od płatności kryptograficznych, jeśli kwota nie przekracza 3000 EUR
Zwrócił się również z prośbą, aby francuskie firmy mogły płacić swoim pracownikom i partnerom w aktywach cyfrowych, i chce zmienić zasady, które obecnie nie pozwalają posiadaczom kryptowalutowych aktywów żądać strat kapitałowych z tytułu ich zwrotów.
Osoba namawiała w środę, aby poprawki zostały wprowadzone szybko
„Kilka miliardów jest przechowywanych przez Francuzów w kryptowalutach. Te pieniądze, które śpią w „portfelach”, mogą zostać ponownie wprowadzone do realnej gospodarki” – powiedział parlamentowi.
Dlaczego francuscy ministrowie sprzeciwiają się poprawkom?
Jednak minister ds. działań publicznych i rachunków Olivier Dussopt wezwał do stosowania przepisów od 1 stycznia 2023 r., pozostawiając rządowi czas na „opracowanie” poprawek.
Niektórzy obawiają się, że we Francef lub zmianach nie ma wystarczającej liczby inwestorów kryptograficznych.
„30-procentowy podatek od zysków kapitałowych ze zbycia nie jest wystarczająco atrakcyjny, musimy zachęcić wielu inwestorów do przekształcenia swoich kryptowalut w pieniądze fiducjarne (waluta emitowana przez rząd)” – cytował niedawno francuski polityk Eric Woerth.
Źródło: euronews.com