W weekend niektórzy członkowie społeczności Bitcoin (BTC) i kryptowalut upamiętnili 50. rocznicę „tymczasowego” zawieszenia złotego okna w USA, znanego również jako szok Nixona , czyniąc hashtag „WTFhappenedin1971” popularnym tematem na Twitterze – z niektórymi nazywając to 50. rocznicą pieniądza fiducjarnego.

15 sierpnia 1971 r. ówczesny prezydent USA Richard Nixon wygłosił w telewizji komunikat, w którym skutecznie zakończył oparty na złocie międzynarodowy system monetarny Bretton Woods i zapoczątkował nową erę pieniądza fiducjarnego.

„Dobrobyt bez wojny wymaga działania na trzech frontach: musimy tworzyć więcej lepszych miejsc pracy; musimy powstrzymać wzrost kosztów życia; musimy chronić dolara przed atakami międzynarodowych spekulantów pieniężnych” – stwierdził wtedy.

Chociaż zawieszenie okna wymienialności dolara na złoto miało być polityką tymczasową, standard złota nigdy nie powrócił. Wielu ekonomistów głównego nurtu twierdzi, że wydarzenie to oznacza „liberalizację rynków kapitałowych”, która była „wielkim dobrodziejstwem dla amerykańskiego systemu finansowego”.

Jednak zwolennicy Bitcoina skłaniający się do ekonomii austriackiej mają tendencję do odrzucania narracji głównego nurtu i zamiast tego wskazują na negatywne efekty zewnętrzne „nowego” systemu fiducjarnego. Wielu z nich stwierdza, że ​​w wyniku tego wydarzenia w dużej mierze ucierpiała populacja USA i szerszej światowej. Rząd może dowolnie drukować USD, powodując w ten sposób inflację, która zmniejsza oszczędności ogółu społeczeństwa.

Hashtag „WTFhappenedin1971” opiera się na jego imienniku stronie internetowej wtfhappenedin1971.com , która zawiera zbiór wykresów i danych ekonomicznych z głównych źródeł, które przedstawiają społeczne znaczenie szoku Nixona.

Według Alexa Gladsteina, dyrektora ds. strategii w Human Rights Foundation , jednym z „najbardziej uderzających rezultatów ery fiat” była „władza korporacji całkowicie miażdżąca przeciętnego pracownika od tamtego czasu”, czego dowody można znaleźć w Bichler & Indeks Mocy Nitzana, który dzieli cenę S&P i średnią płacę w USA, gwałtownie rośnie od lat 80. XX wieku.

Historyk monetarny i przyjazny dla kryptowalut uczony Niall Fergusson również wyraził swoją opinię przy tej okazji. W swojej ostatniej opinii dla Bloomberg skrytykował niedawne wysiłki w zakresie nadzoru regulacyjnego w Stanach Zjednoczonych i stwierdził, że dolar musi iść na kryptowaluty lub zaryzykować kolejną „bonanzę” podobną do Nixona.

Fergusson napisał:

„Jeśli z ostatniego półwiecza nie nauczyliśmy się niczego więcej, to z pewnością najlepszym sposobem na wygranie wyścigu z totalitarnymi rywalami jest nie ich kopiowanie, ale prześciganie ich w innowacjach. Podejmij złą decyzję w tym historycznym punkcie zwrotnym, a przerwiemy znacznie większą bonanzę niż zrobił Nixon.

Źródło: cryptonews.com