Policja w Londynie przechwyciła rekordowe zdobycze kryptowalut o łącznej wartości 344 milionów euro w ramach dochodzenia w sprawie prania brudnych pieniędzy po tym, jak zorganizowane grupy przestępcze przeniosły się do kryptowalut, aby wyprać swoje brudne pieniądze.

Metropolitan Police ogłosiła we wtorek zajęcie 180 milionów funtów (210 milionów euro) nieujawnionej kryptowaluty.

Miało to miejsce niecałe trzy tygodnie po tym, jak londyńska policja dokonała konfiskaty 114 milionów funtów (133 miliony euro) w ramach dochodzenia w sprawie prania pieniędzy w czerwcu.

Met powiedział, że jego ostatnie przejęcie kryptowalut było największym w historii Wielkiej Brytanii – i może być nawet jednym z największych na świecie.

„Gotówka wciąż króluje w zbrodni”

„Podczas gdy gotówka nadal króluje w świecie przestępczym, wraz z rozwojem platform cyfrowych coraz częściej widzimy zorganizowanych przestępców wykorzystujących kryptowalutę do prania brudnych pieniędzy” – powiedział zastępca komisarza Metropolitan Police Graham McNulty.

39-letnia kobieta została aresztowana pod zarzutem prania brudnych pieniędzy i została przesłuchana z zachowaniem ostrożności w związku z odkryciem o wartości 210 milionów euro.

„Dzisiejsze przejęcie jest kolejnym ważnym punktem zwrotnym w tym śledztwie, które będzie trwało przez wiele miesięcy, gdy będziemy doskonalić osoby znajdujące się w centrum tej podejrzanej operacji prania pieniędzy” – powiedział detektyw konstabl Joe Ryan.

Ponieważ kryptowaluty są w dużej mierze anonimowe, wygodne i globalne, niektóre z największych grup przestępczych na świecie stawiają na nie jako sposób na pranie pieniędzy i wyprzedzanie o krok policji, podatków i sił bezpieczeństwa.

Ceny kryptowalut spadły w ostatnich miesiącach. Bitcoin osiągnął w kwietniu nieco ponad 52 000 euro za monetę, po czym spadł do obecnej ceny około 28 000 euro.

Chociaż Metropolitan Police nie powiedziała, które kryptowaluty zostały skonfiskowane w lipcu, 210 milionów euro mógł być wart prawie pół miliarda euro zaledwie kilka tygodni temu.

Źródło: euronews.com