Czołowy japoński regulator sektora finansowego i kryptograficznego, Financial Services Agency (FSA), opublikował raport na temat DeFi , blockchain i kryptowalut – a jego autorzy doszli do wniosku, że może istnieć potrzeba opracowania przepisów dotyczących zdecentralizowanej sfery finansów.
Raport był drugim z FINTECH Innovation Hub, grupy roboczej stworzonej przez FSA w 2018 roku, za Coin Post. Głównym celem grupy jest identyfikacja nowych ścieżek biznesowych i trendów w przestrzeni fintech i blockchain, a nie tworzenie polityki per se – niemniej jednak raport prawdopodobnie wpłynie na poglądy kierownictwa FSA tworzącego politykę.
Główną funkcją raportu jest podsumowanie wydarzeń i spotkań, które odbyły się w Japonii lub wirtualnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy – tworząc rodzaj podsumowania kluczowych spotkań, do którego organy regulacyjne mają dostęp na pierwszy rzut oka.
Grupa napisała jednak, że „prowadzi dyskusje i formułuje dokumenty” w przestrzeni DeFi i twierdziła, że regulatorzy powinni lepiej rozumieć trendy społeczności, rozwój technologii DeFi, mechanizmy zarządzania i perspektywy dalszego postępu decentralizacji w przestrzeni.
Autorzy artykułu dodali również, że prawdopodobnie zostaną narzucone „przyszłe regulacje” i że w FSA trwają dyskusje na ten temat. Dodali, że te dyskusje regulacyjne miały miejsce nie tylko podczas obrad DeFi, ale także w szerszej sferze kryptowalut, w tym w sektorze kryptopowiernictwa.
FSA wyjaśnił swoje stanowisko w sprawie DeFi w następujący sposób:
„Zdecentralizowany system finansowy oparty na technologii blockchain ma potencjał, aby umożliwić transakcje finansowe typu peer-to-peer (P2P) bez potrzeby pośredników. Chociaż ten rodzaj zdecentralizowanego systemu finansowego może oferować różnorodne możliwości i korzyści, może również osłabić zdolność [decydentów politycznych] do egzekwowania istniejących przepisów”.
FSA zaczęła pilnie nadzorować sferę kryptowalut w 2017 roku, kiedy Japonia stała się jednym z pierwszych krajów na świecie, które przyjęły system oparty na zezwoleniach dla operatorów giełd kryptograficznych. Od tego czasu agencja zacieśniła kontrolę nad sektorem w następstwie włamania na Coincheck z początku 2018 roku i organizuje regularne sesje kształtowania polityki – często z udziałem członków krajowego przemysłu blockchain i kryptowalut.
Źródło: cryptonews.com